Om
Sykkelpakke 3 er for deg som ønsker en vakker fottur langs Mårvatn i tillegg til sykkel og båttur! I denne sykkelpakken har du en overnatting på Mårbu Turisthytte, samt en overnatting på Kalhovd Turisthytte.
Turbeskrivelse
Starten på sykkelturen er helt spesiell. Nord-Europas første taubane, Krossobanen, løfter deg opp fra Rjukan til startpunktet på 886 m.o.h.
De første to kilometerne fra Krossobanen i retning Kalhovd er den tøffeste utfordringen for både barn og voksne, her stiger det et par hundre høydemeter før tregrensa er nådd og vidda åpner seg opp. Strekningen er småkupert og veien er godt skiltet og vedlikeholdt.
Videre er det fint og lettsyklet. Veiene er gamle anleggsveger i grus og egner seg både for terreng- og hybridsykkel.
Ta deg gjerne tid til å besøke utsiktspunktet på øvre stasjon før du tar fatt på sykkelturen. Her venter storslått utsikt over Rjukan, Gaustatoppen og Vemork – åstedet for den kjente tungtvannssabotasjen.
DAG 1:
Med sykkel til Synken, ca 38 km fra Gvepseborg/Krossobanen. 40 minutters båttur fra Synken til Mårbu.
NB! Husk å sjekke rutetabll på båten MB Mårfjord, da den kun har en ettermiddagsavgang.
Overnatting på Mårbu Turisthytte.
DAG 2:
Morgenen etter spennes vandreskoene fast, og en vakker fottur langs Mårvatn venter.
Stien er merket med røde T’er, og etter ca. 6 timer kommer du tilbake til Synken hvor syklene hentes. Sykkelen bringer deg raskt til Kalhovd, hvor en ny overnatting venter.
DAG 3:
Returen kan gå tilbake samme vei, eller du kan sykle 30 km ned til Atrå og 25 nye km tilbake til Rjukan. Merk at fra Atrå til Rjukan sykler du langs riksveien.
Det er også muligheter for å ta Kalhovdbussen som går fra Kalhovd - Atrå. Ved forespørsel går bussen til Mæl hvor den korresponderer med rutebussen tilbake til Rjukan.
Pakken inkluderer:
- Tur/retur med Krossobanen
- Lunsjpakke
- En-veis billett med MB Mårfjord
- Treretters middag
- Overnatting i 4-sengsrom
- Lakenpose og håndklær
- Frokost og enkel nistepakke på både Mårbu og Kalhovd Turisthytte.
Pris pr. voksen fra 2895,- barn t.o.m 12 år fra kr 1795,- (2020)
Sykkelutleie: Intersport Rjukan, tlf 350 810 20
Overnatting og spisesteder
Har du lang reisevei til Rjukan, kan det lønne seg å legge inn en ekstra overnatting. Slik at sykkelturen kan startes fra morgenen av. På Rjukan finnes overnatting for en hver smak. I sentrum, kun 2 km fra startpunktet for sykkelturen, finner du gjestegård, hytter og hotell. Ta kontakt med Rjukan Turistkontor for ytterligere informasjon.
Fasiliteter
Avstand
- Ferje - 2 timer 45 min fra Langesund
- Flyplass - 3 timer fra Torp Lufthavn
- lengde i km - 38 km
- Med bil - 2 timer 40 min fra Oslo
Gradering
- krevende
Målgruppe
- Eldre
- Voksen
Natur og terreng
- grus
Sesong
- august
- juli
Varighet
- 3 dager